Minu Rännaku teekond


“Kes ma olen? Kes on see, kes läbi mu silmade vaatab? Kas ma olen oma mõtted, tunded ja teod? Või see, kes neid loob, kogeb ja teeb?” 

Rännakus saab sellele vastuse. 

Inimesena on meil palju rolle. Mina olen ema, abikaasa, fotograaf ja Rännaku praktik. Siin räägin Rännakust ja sellest kuidas ma Rännakuni jõudsin ning mismoodi Sind sellega toetada saan.


 

Minu nimi on Nele ja ma olen Rännakupraktik. Samuti olen ma  lastefotograaf, mis on mu põhitööks juba 12 aastat ning beebisid ja lapsi ma ei jäta! Rännakumeetod ilmus mu ellu fototöö kõrvale ning kuna ma armastan lapsi väga, siis pakun Rännakuteraapiaid ka lastele.

Rännaku meetodini jõudsin ma läbi isikliku kogemuse. Kasvasin kohta, kus tundsin vajadust mingi sellise tööriista järgi millega saab alateadvusele ligi ilma abivahenditeta. Vajasin midagi, mis aitab jõuda juurpõhjusteni ja need vabastada. Me võime rääkida teemadest, neid arutada ja harutada, kuid kui me ei vabasta emotsioone, mis nendega seotult meisse salvestunud on, siis nad küll vaibuvad, kuid ei kao. 

Olin kogenud Rännakuteraapiat 2011. aastal kui mu perearst suunas mind Rännaku terapeudi juurde, et ma mõistaksin ja lahendaksin ära juba teist korda lühikese aja jooksul  ilmnenud kopsupõletiku põhjuse. Sain tookord suurt abi ning kopsupõletik rohkem ei kordunudki. Rännaku ma aga unustasin, kümneks aastaks..

Kuni 2021. aastani, mil tegin läbi suure transformatsiooni, elu keeruliseima koha. Sattusin sellesse  elukukerpalli erinevatel põhjustel, kuid üldjoontes polegi vahet, mis meid sinna tõukab, füüsilises kehas on see närvisüsteemi läbipõlemine ja hingelises vajadus üles ärkamise järele. 

Kogesin enda tumedamat poolt kogu spektris – ärevust, hirmu, paanikat, abitust, kurbust ja üksindust. Kogu tunnetespektrit, mida pool elu endas maha olin surunud. Läbisin korraga kaks leina, millest üks oli 20 aastat tagasi leinamata jäänud.

Lihtsustatult saab ühel hetkel pudrupott neid tundeid täis, mida meil on igapäevaselt ebamugav kogeda ja mille vältimiseks nii oskuslikult põgeneme töösse, meelelahutusse, trenni, telefoni ja igale poole kuhu põgeneda annab. Ja kui pott saab täis, siis ilmneb sündmus või sündmuste jada, mis kaane pealt lööb ning kõik allasurutud emotsioonid voolavad pidurdamata välja. 

Minu kogemuses kestis see 9 kuud ja need olid mu elu kõige pimedamad kuud. Samas aitas see aeg mul teha täieliku sisevaatluse, lahendada ära kõik, mis mu noorematel minadel lahendamist vajas, võtta vastu iseennast terviklikuna, mitte ainult selle rõõmsa ja toreda osa, kellega ma väga tuttav olin, teist poolt endast mitte nii hästi tundes. Meis kõigis kaks poolt, elame duaalses maailmas ja siin ei saa olla teisiti. Ma väljusin sellest klukerpallist uue inimesena, vaiksemana, alistunumana, targemana. Tänu sellele kogemusele avardusid mu tajud ning ma hakkasin nägema väga suurt pilti, nagu puzzle, mis on kogu aeg koos:-) Samuti kerkis minus vajadus teiste inimeste toetamise ja teenimise järele, pidin leidma võimaluse kuidas saan maailmale tagasi anda kasvõi osa sellest kingitusest, mille olen saanud oma kogemuse läbi. 

Nõnda leidsin tee tagasi Rännakuni ja asusin seda õppima. Tegin läbi rahvusvahelise Rännaku praktiku programmi ning sain omale kõige efektiivsema töövahendi – oskuse juhatada inimesi iseendasse ja aidata neil vabastada keeruliste tunnete juurpõhjused. Minu jaoks on olnud just Rännak kõige efektiivsem kõigist neist teraapiatest ja parktikatest, mida oma 9-kuuslise transformatsiooni ajal kogesin. Rännak aitas mind vabadusse. 

Nii teengi tänaseks fototööga kahasse  1:1 rännaku teraapiaid (nii silmast silma kohtudes kui onlines, mis on sama efektiivne, lihtsalt võimalusega tulla teraapiasse misiganes maailma nurgast) aga ka grupitööd. 1:1 rännakutöö on oluline abivahend kui oled juba kriisis. Grupitöö aitab aga hoida igapäevast vaimse tervise hügieeni – pudrupotil ei lasta üle keeda, vaid hoitakse poti sisu ilusal õrnal tulel, vabastades üles kerkivaid emotsioone regulaarselt.

Rännakutöö näeb välja nagu tavaline vestlus. Istume teineteise vastas toolidel või kumbki oma ekraani ees (kui on online rännak). Erinevus on vaid see, et Rändaja vestleb silmad kinni. Tegemist on juhendatud rännakuga ja see kestab kestab vastavalt vajadusele 1-2-3 tundi.

Lisaks Rännakutööle toetan Sind enesearengu protsessides, mis hõlmavad suuri elumuutusi ja keerulisi otsuseid. Oma kogemuse baasil saan anda Sulle toetust tööalase kannapöörde tegemisel (minu kogemus on pärit aastast 2010 kus loobusin edukast karjäärist finantsmaailmas ja alustasin elu fotograafina). Samuti vaimse ärkamise protsessis (mille tegin läbi 2021.aastal, seda nimetastakse ka hinge pimedaks öööks ja vahel ei nimetata üldse, lihtsalt kogetakse ärevust, depressiooni ja muid äärmiselt keerulisi tundmusi). Tean palju ärevusest ja hirmust ning lisaks tunnen ära nartsissismi ja saan Sind toetada nartsissisti ohvri rollist väljumisel. 

Rännakule tulemise põhjused võivad olla misiganes – ärevus ja rahulolematus (tea, et need kaks on kui kutse enda sisse vaatamiseks, nad ilmnevad alati siis kui kuskil sügavamal on kinni mingi oluline emotsioon kinni või lahendamistvajav), kinni jäämise tunne (miski ei liigu), seletamatu halb tunne (me ei oska sellele alati isegi nime anda), füüsilise tervise mured, depressioon, ärevus ja kõik muu, mis ei lase Sul rõõmus ja rahulolev olla. Kinnijäänud emotsioonid väljenduvad sageli pitsituse, pakitsuse, pigistuse, nöörimise, valudena, leiad neid oma kehast erinevatest paikadest, sageli ülekehast, rinnakust ja kõrist.

See tunne, mille poole püüelda on vabadus – sa ei tunne iga hetk oma keha (just, õigesti lugesid! Mõtlen sellega, et tunned (know)  oma keha küll, aga Sa ei tunne (feel) valusid, ebamugavust ja muud ning võid ta vajadusel mõneks ajaks täielikult unustada), vaim on värske ja elust põnevil ning hing rahus ja rõõmus! Mina kuulun sellesse leeri, kes usub, et meil on võimalik täielikult vabaks saada.

Teen kõike siin elus vaid armastusest, et saaksin anda endast parima. Nii on mu suurte armastuste sekka jõudnud ka Rännak. Tule, rändame!